Ημερίδα: Οι Θεσμοί της Ένωσης σε Ένα Περιβάλλον που Αλλάζει

Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην Ημερίδα που διοργανώνεται στο πλαίσιο του εορτασμού της «Ημέρας της Ευρώπης 2018» και θα λάβει χώρα την Πέμπτη 31/5/2018 και ώρα 10:00-15:00 στο Αμφιθέατρο Σάκη Καράγιωργα 2, Νέο Κτίριο, Πάντειο Πανεπιστήμιο.
Την Ημερίδα συνδιοργανώνουν ο Όμιλος Ευρωπαϊκή Έκφραση, το Τμήμα Διεθνών, Ευρωπαϊκών και Περιφερειακών Σπουδών του Παντείου Πανεπιστημίου και η Έδρα Jean Monnet "Δημοσιονομική Διακυβέρνηση της ΕΕ και Έλεγχος" του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.
Η Ημερίδα, με γενικό θέμα Οι Θεσμοί της Ένωσης σε Ένα Περιβάλλον που Αλλάζει, φιλοδοξεί να αποτελέσει βήμα συζήτησης και εποικοδομητικού προβληματισμού για το παρόν και το μέλλον της Ευρωπαϊκής Ένωσης τόσο στο θεσμικό – πολιτικό επίπεδο όσο και στο πεδίο της εξωτερικής πολιτικής και πολιτικής άμυνας και ασφάλειας.