Η Έδρα ανακοινώνει την ανάρτηση στην ιστοσελίδα της των δυο notebooks που αποτελούν το προϊόν της ακαδημαϊκής και ερευνητικής προσπάθειας της ομάδας των φοιτητών του Παν/μιου Μακεδονίας

Η Έδρα Jean Monnet «Δημοσιονομική Διακυβέρνηση της ΕΕ και Έλεγχος» του Πανεπιστημίου Μακεδονίας ανακοινώνει την ανάρτηση στην ιστοσελίδα της των δυο notebooks που αποτελούν το προϊόν της ακαδημαϊκής και ερευνητικής προσπάθειας της ομάδας των φοιτητών του Παν/μιου Μακεδονίας που κέρδισε τον Ιούνιο 2019 το διεθνή διαγωνισμό επιχειρηματολογίας για νέους ηγέτες, τον οποίο διοργάνωσε το George Washington University των ΗΠΑ με συμμετοχή ευρωπαϊκών, αμερικανικών και καναδικών πανεπιστημίων.
Τα μέλη της νικηφόρας ομάδας ήταν οι: Αρετή Βασμαδά, Σωκράτης Αλ Ζοαμπιέ, Δέσποινα Δαμιανίδου, Θοδωρής Σιδηρόπουλος, Μαρία Σημαιοφορίδου και Ινώ Τερζή, με τις δύο τελευταίες να εκπροσωπούν την ομάδα στην τελική φάση του διαγωνισμού. Επιβλέπουσα της ομάδας ήταν η δρ. Ρεβέκκα Παιδή, επίκουρη καθηγήτρια στο Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών. Οι Έλληνες φοιτητές μετά από 8μηνη προσπάθεια, με συστηματική δουλειά και σε πνεύμα άψογης συνεργασίας και αλληλοϋποστήριξης, προκρίθηκαν στην τελική φάση του διαγωνισμού όπου κέρδισαν χάρη στο καλύτερα συγκροτημένο επιχείρημά τους, τις γνώσεις τους και την αντοχή τους μετά από δέκα ώρες αγώνων στην αγγλική γλώσσα, και έτσι κατέλαβαν την πρώτη θέση, τιμώντας και κάνοντας περήφανη όλη την ακαδημαϊκή κοινότητα του Παν/μιου Μακεδονίας.
Υπήρξε μεγάλη χαρά για τον κάτοχο της Έδρας, Καθηγητή Δ. Σκιαδά, η υποστήριξη μιας τόσο σημαντικής προσπάθειας και υπάρχει η πρόθεση συνέχισης της υποστήριξης, στο πλαίσιο των δυνατοτήτων της Έδρας, αναλόγων προσπαθειών στο μέλλον. Τα notebooks τιτλοφορούνται «Κοινή πολιτική άμυνας και ασφάλειας στον προϋπολογισμό της Ε.Ε. για την επταετία 2021-2027» και «Euro-atlantic alliance in economic terms - National budgetary contributions in common defence schemes» και μπορούν να μελετηθούν εδώ