Η Έδρα Jean Monnet του Παν/μιου Μακεδονίας συμμετείχε στο 1o Πανελλήνιο Συνέδριο Δημόσιας Διακυβέρνησης που διοργάνωσε το Τμήμα Δημόσιας Διοίκησης του Πάντειου Πανεπιστημίου

Η Έδρα Jean Monnet του Παν/μιου Μακεδονίας συμμετείχε στο 1o Πανελλήνιο Συνέδριο Δημόσιας Διακυβέρνησης που διοργάνωσε στις 31/10 & 1/11 το Τμήμα Δημόσιας Διοίκησης του Πάντειου Πανεπιστημίου, με εισήγηση του επιστ. υπεύθυνου της Έδρας, Καθηγητή Δ. Σκιαδα και θέμα τις πολιτικές αιρεσιμοτητες - ήτοι το σεβασμό των αρχών του κράτους δικαίου- που προτείνει η Ευρ. Επιτροπή για τις χρηματοδοτήσεις του προϋπολογισμού της ΕΕ προς τα κράτη μέλη κατά την περίοδο 2021-2027. Πολύ ενδιαφέρων επιστημονικός διάλογος στο πάνελ για τη δημοσιονομική διακυβέρνηση σε εθνικό επίπεδο και σε επίπεδο ΕΕ, με τη συμμετοχή εκλεκτών ομιλητών όπως ο Πρόεδρος του Α’ Τμήματος του Ευρωπαϊκού Ελεγκτικού Συνεδρίου κ. Ν. Μηλιωνης (και αντιπρόεδρος του Ελληνικού Ελεγκτικού Συνεδριου), η Επίκ. Καθηγήτρια του ΑΠΘ κ. Κ. Σαββαιδου (κάτοχος έδρας Jean Monnet), η Επικ. Καθηγήτρια του Πάντειου Παν/μιου κ. Ευ. Μπαλτά και άλλοι.
Κατεβάστε την εισήγηση του καθηγητή Δ. Σκιαδά: εδώ