3η Διάλεξη του προσκεκλημένου ομιλητή (Guest Lecturer) Sir Graham Watson, μέλους της Ευρωπαϊκής Οικονομικής και Κοινωνικής Επιτροπής ως εκπρόσωπος του Ηνωμένου Βασιλείου, τ. Ευρωβουλευτή

Με αφορμή την Ημέρα της Ευρώπης (9 Μαϊου),η 3η Διάλεξη από ειδικό προσκεκλημένο ομιλήτη (Guest Lecture) της Έδρας Jean Monnet του Παν/μιου Μακεδονίας έλαβε χώρα την Τετάρτη, 8 Μαΐου 2019, και μας τίμησε με την παρουσία του και την εισήγηση του ο Sir Graham Watson, μέλος της Ευρωπαϊκής Οικονομικής και Κοινωνικής Επιτροπής ως εκπρόσωπος του Ηνωμένου Βασιλείου, τ. Ευρωβουλευτής (1994-2014, Alliance of Liberals and Democrats for Europe-ALDE), ο οποίος ανέλυσε τις τρέχουσες εξελίξεις στην ΕΕ ενόψει των Ευρωεκλογών της 26ης Μαΐου 2019, το Brexit και τις διαπραγματεύσεις για το νέο Πολυετές Δημοσιονομικό Πλαίσιο της ΕΕ 2021-2027. Παρουσίασε τις προκλήσεις που θα αντιμετωπίσει το νέο Ευρωκοινοβούλιο, ιδίως λόγω της σύνθεσης που προβλέπεται να έχει, την ανάγκη ύπαρξης ισχυρής πολιτικής ηγεσίας στα υπερθνικά όργανα της ΕΕ για να υπάρξει βιώσιμη συνέχεια της, τις προοπτικές για την ολοκλήρωση ή την ανατροπή της διαδικασίας του Brexit (κάτι που ο ίδιος πιστεύει ότι τελικά δεν θα γίνει λόγω των προβλημάτων που θα διαπιστωθούν ως επιγενόμενες συνέπειες) και το μελλοντικό ρόλο της Βρετανίας στην ΕΕ, τη διαμορφωθείσα κατάσταση για την κατανομή των πόρων της περιόδου 2021-2027 στις δημόσιες πολιτικες της ΕΕ και την αδυναμία που ο ίδιος διαπιστώνει στην αποτελεσματική έκφραση έμπρακτης αλληλεγγύης μεταξύ των χωρών της ΕΕ, κλπ. Υπήρξαν πολλές και ενδιαφέρουσες συζητήσεις από το πολυπληθές ακροατήριο, το οποίο περιελάμβανε τον Κοσμήτορα της Σχολής ΚΑΕΤ του Παν/μιου Μακεδονίας Καθηγητή H. Κουσκουβέλη, μέλη ΔΕΠ, προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές, κλπ.

Κατεβάστε την εισήγηση : εδώ